Září 2005

ADT vs. Revit

27. září 2005 v 10:47 | Vladimír Michl
Častou otázkou volby CAD (resp. BIM) systému pro stavebnictví a architekturu - pokud je vaší preferencí produkt Autodesku, popř. formát DWG - je: Mám zvolit Architectural Desktop nebo Revit? Jak bude vypadat jejich další vývoj? Co je podstatou BIM (building information modeling)?
Hezké porovnání a shrnutí pro a proti publikoval Irwin Jungreis (jeden ze zakladatelů Revitu) v Revit fóru na AUGI - z jeho textu:
Diskutovalo se zde o tom, že se zjednodušuje použití ADT jako BIM systému a že ADT je pohodlné prostředí pro uživatele AutoCADu. Často jsem se zamýšlel nad tím, že tyto dvě věci jsou ve vnitřním protikladu. Tedy pokud by šlo z ADT vytvořit systém, který by byl snadno použitelný pro BIM, zároveň by tak přestal být pohodlným pro uživatele AutoCADu. To není kritika ADT nebo AutoCADu jako takového, platí to pro jakýkoliv systém, který by se snažil řešit obě tyto věci.
Revit je obecně považován za jednoduše použitelný systém pro BIM postupy. Proč? Není to jen z důvodu všech funkcí a vlastností, které Revit má. Je to též z důvodu všech těch funkcí, které Revit nemá. Krátce, je těžké používat Revit pro postupy neodpovídající BIM. Revit ztěžuje vytváření nekoordinovaných prvků.
Na druhou stranu AutoCAD je králem volnosti. AutoCAD vám umožní dělat cokoliv a kdykoliv, koordinovaně či nikoliv. Chcete pracovat v pohledu na oknech a nestarat se o to, zda kolidují s vnitřními stěnami v půdorysu? Klidně.
Takže proč je ADT pohodlný pro uživatele AutoCADu? Je to kvůli podobným příkazům a syntaxi? Je to kvůli stejné příponě souborů DWG? Myslím, že ne. Myslím, že to je proto, že ADT umožňuje uživatelům AutoCADu vracet se k jejim starým postupům. Výsledkem je to, že model již není automaticky koordinován. Můžete mít koordinovaný model, ale není zaručeno, že je opravdu koordinovaný. Místo toho, aby model zajišťoval, že vše zůstává koordinováno, stává se z modelu další věc, který vy jako uživatel musíte udržovat jako koordinované. Ztrácíte onu podstatu, která z Revitu dělá snadný nástroj pro BIM.
Je možné, že postupem vývoje ADT bude stále obtížnější a obtížnější uhnout z BIM postupů, ale tím zároveň ztratíte onu věc, která jej činí pohodlným pro uživatele AutoCADu.
Nemůžete přetvořit dodávku na sporťáka jen přidáváním funkcí. Něco také musíte odebrat. A pokud uspějete, na konci už to nebude dodávka.
Toto je tedy teorie. Bylo by zajímavé znát názor lidí, kteří používali oba systémy. Podporují výsledky tuto teorii?

Ne, můj kyblíček je hezčí!

26. září 2005 v 10:24 | Vladimír Michl
Diskuse typu Je lepší SolidWorks, Catia, SolidEdge, Pro/E nebo Inventor? jsou vždy vděčným tématem webových diskusních fór a obvykle se zvrhnou v nesmiřitelné flamewars zapálených uživatelů a především prodejců s argumentací často slyšenou na dětských pískovištích - naposledy např. na CDesign. Těžko ovšem od takové otázky (a následné diskuse) očekávat jednoznačnou odpověď.
Volba strojařského 3D modeláře má tolik parametrů, že pro "vědecký" výběr "nejlepšího" buď použijete složitý váhový systém, kterým posoudíte jednotlivé parametry, anebo prostě výběr uskutečníte podle zjednodušených kritérií (mnohdy jediného kritéria) jako: používá ho i konkurence, je nejlevnější, líbil se mi prodejce, jedině on umí tuhlespeciálnífíčurku, atd.
Doporučení? Zvolte si omezený počet (max. 10) kritérií, které jsou pro váš business skutečně klíčové (např. cena, napojení na vaše ERP, podpora formátu vašich dat, knihovny dat, správa dokumentů, technická podpora...), systém si nechte předvést na vašich datech, popř. absolvujte zkrácené školení. Poté vyberte pouze podle oněch předem daných kritérií. Nenechte se unést úžasností jednotlivých funkcí a detailů - stejnou nebo podobnou funkci má téměř určitě i systém konkurenční, možná se jen jinak jmenuje nebo je v jiném menu.
...štastnou ruku při volbě

Proč CAD blog?

23. září 2005 v 15:37 | Vladimír Michl
Částí mojí pracovní náplně je publikování na firemním web serveru a na CAD portálu CAD Fórum. Mám tedy dostatek prostoru pro zveřejnění informací, zajímavostí a textů z oblasti CAD. Přesto se čas od času objeví téma, které je moc nevýznamné nebo moc kontroverzní pro publikování na firemním webu, a které nemá ani charakter tipu či diskusního příspěvku vhodného pro CAD Fórum. A takováto témata a CAD-drobky chci publikovat zde, na českém CAD blogu.