ADT vs. Revit

27. září 2005 v 10:47 | Vladimír Michl
Častou otázkou volby CAD (resp. BIM) systému pro stavebnictví a architekturu - pokud je vaší preferencí produkt Autodesku, popř. formát DWG - je: Mám zvolit Architectural Desktop nebo Revit? Jak bude vypadat jejich další vývoj? Co je podstatou BIM (building information modeling)?
Hezké porovnání a shrnutí pro a proti publikoval Irwin Jungreis (jeden ze zakladatelů Revitu) v Revit fóru na AUGI - z jeho textu:
Diskutovalo se zde o tom, že se zjednodušuje použití ADT jako BIM systému a že ADT je pohodlné prostředí pro uživatele AutoCADu. Často jsem se zamýšlel nad tím, že tyto dvě věci jsou ve vnitřním protikladu. Tedy pokud by šlo z ADT vytvořit systém, který by byl snadno použitelný pro BIM, zároveň by tak přestal být pohodlným pro uživatele AutoCADu. To není kritika ADT nebo AutoCADu jako takového, platí to pro jakýkoliv systém, který by se snažil řešit obě tyto věci.
Revit je obecně považován za jednoduše použitelný systém pro BIM postupy. Proč? Není to jen z důvodu všech funkcí a vlastností, které Revit má. Je to též z důvodu všech těch funkcí, které Revit nemá. Krátce, je těžké používat Revit pro postupy neodpovídající BIM. Revit ztěžuje vytváření nekoordinovaných prvků.
Na druhou stranu AutoCAD je králem volnosti. AutoCAD vám umožní dělat cokoliv a kdykoliv, koordinovaně či nikoliv. Chcete pracovat v pohledu na oknech a nestarat se o to, zda kolidují s vnitřními stěnami v půdorysu? Klidně.
Takže proč je ADT pohodlný pro uživatele AutoCADu? Je to kvůli podobným příkazům a syntaxi? Je to kvůli stejné příponě souborů DWG? Myslím, že ne. Myslím, že to je proto, že ADT umožňuje uživatelům AutoCADu vracet se k jejim starým postupům. Výsledkem je to, že model již není automaticky koordinován. Můžete mít koordinovaný model, ale není zaručeno, že je opravdu koordinovaný. Místo toho, aby model zajišťoval, že vše zůstává koordinováno, stává se z modelu další věc, který vy jako uživatel musíte udržovat jako koordinované. Ztrácíte onu podstatu, která z Revitu dělá snadný nástroj pro BIM.
Je možné, že postupem vývoje ADT bude stále obtížnější a obtížnější uhnout z BIM postupů, ale tím zároveň ztratíte onu věc, která jej činí pohodlným pro uživatele AutoCADu.
Nemůžete přetvořit dodávku na sporťáka jen přidáváním funkcí. Něco také musíte odebrat. A pokud uspějete, na konci už to nebude dodávka.
Toto je tedy teorie. Bylo by zajímavé znát názor lidí, kteří používali oba systémy. Podporují výsledky tuto teorii?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama