Listopad 2005

DWF se má k světu

23. listopadu 2005 v 15:26 | Vladimír Michl
Když Autodesk v roce 1995 představil svůj souborový CAD formát DWF (a nástroje pro jeho export z AutoCADu R13 a pro prohlížení - WHIP!), nevyvolalo to větší reakce, snad jen spekulace nad tím, zda DWG formát AutoCADu bude tímto formátem v budoucnu nahrazen.
Význam tohoto formátu však za oněch 10 let prudce vzrostl. Autodesk prohlašuje DWF za de-facto standard pro publikování CAD dat a přes 9 milionů stažení bezplatného prohlížeče DWF Viewer to v podstatě potvrzuje. K této popularitě jistě přispěly jednak kvality samotného formátu (úspornost, přesnost, otevřenost, metadata o výkresových listech i entitách, podpora 2D a 3D, bezpečnost), ale i pohodlné a snadno dostupné nástroje pro práci s ním. Publikovat lze DWF ze všech Autodesk aplikací, ale (pomocí bezplatného DWF Writeru a plugin modulů) i z MS Office či jakékoliv jiné Windows aplikace. Prohlížet lze DWF pomocí DWF Vieweru (rovněž zdarma, včetně API), což je jednak samostatná Windows aplikace a jednak ActiveX modul pro Internet Explorer či pro objekty vložené do Office aplikací. Pro plně elektronickou komunikaci mezi vývojovými týmy je rodinka DWF doplněna o (vyjímečně komerční) připomínkovací aplikaci DWF Composer a vývojáři mohou využít DWF Toolkit pro práci s DWF ve vlastních aplikacích.
Konkurentem DWF formátu byl od samotného počátku PDF firmy Adobe. Ten má sice (zatím) neotřesitelnou pozici v publikování Office dokumentů (Microsoft už si brousí zuby), ale pro 2D, natož 3D CAD se příliš nehodí.
Zatímco PDF v oblasti CAD nijak významně neposiluje, poslední aktualizace DWF nástrojů (DWF Writer 3, DWF Viewer 6.5) míří i na využití DWF pro výměnu kancelářských dokumentů - tedy dosavadní domény PDF.
Nemyslím, že byste pro výměnu kancelářských dokumentů měli rychle opouštět PDF, ale pokud pracujete s návrhovými daty, výkresy, modely, mapami, je DWF určitě formát, který byste měli vzít v úvahu.

CAD pravidla (pokračování)

7. listopadu 2005 v 14:21 | Vladimír Michl
Na příspěvek CAD pravidla z blogu AUGI shrnující základní pravidla pro praxi CAD managera navazuje další pokračování:
  • Pravidlo 6 - školení nikdy nekončí. Vaše pracovníky musíte stále doškolovat a udržovat jejich bystrost.
  • Pravidlo 7 - špatný CAD patří do reality všedního dne. Počítejte s tím dopředu. V každém projektu bude potřeba něco opravovat.
  • Pravidlo 8 - nikdy uživateli neříkejte NE, jen přivěste cenovku na vaše ANO. Může to stát peníze, čas nebo učení, ale většinu věcí lze vyřešit.
  • Pravidlo 9 - pokud porušíte Pravidlo 8, udělejte to úmyslně. Uživatelé často nenaslouchají, až dokud jim něco neodmítnete. Smyslem vašeho NE je přinutit je (nebo někoho nad nimi) naslouchat. Ono NE by ale nemělo být skutečným odmítnutím pomoci.
  • Pravidlo 10 - nikdy nenastavujte pravidla podle vašeho nejhoršího uživatele. Nikdy nezvýšíte odbornost zpomalením podle nejslabšího článku řetězu.
  • Pravidlo 11 - nikdy nestanovujte výrobní postupy podle vašeho nejlepšího uživatele. Nenechte jít průzkumníky příliš daleko vepředu. Pamatujte, že i ten nejhorší uživatel musí porozumět vytváření souborů.
  • Pravidlo 12 - nenasazujte nový nástroj bez zaškolení.
  • Pravidlo 13 - nenasazujte nový nástroj dokud nejsou používány nástroje staré. To je spíše vodítko. Je lépe, aby byly nejdříve dobře pochopeny a používány staré nástroje, než svým uživatelům dáte do ruky nástroje nové.
  • Pravidlo 14 - vyhoďte kohokoliv, kdo nepoužívá uchopení. Nenaučili jsme se je používat už všichni?
  • Pravidlo 15 - nenechte do vaší firmy přijmout nikoho, komu byste neotestoval jeho CAD dovednosti. Může to být psaný test, zaškrtávací anketa, praktický CAD test nebo jen delší konverzace o CAD. Musíte vědět co dostáváte.

Kdy je software zdarma?

2. listopadu 2005 v 8:24 | Vladimír Michl
Velcí výrobci software málokdy rozdávají své produkty zdarma. Vyjímkou jsou jen marketingové (reklamní) aktivity, potřeba prosadit určitý standard (technologii, souborový formát), doplnit jiný svůj (komerční) software, nebo (krátkodobě) tlak konkurence.
Vyjímkou nejsou ani prohlížeče CAD formátů. Výrobci CAD software se snaží usnadnit šíření CAD dat vytvořených v jejich aplikacích a dávají k dispozici volně šiřitelné prohlížeče svých souborových formátů. I Autodesk dal před několika lety na trh Volo View Express - bezplatnou prohlížečku světově nejrozšířenějšího CAD formátu - DWG. S uvedením verze 2004 však tuto podporu z celkem nepochopitelných důvodů ukončil (nazaktualizoval na nový formát DWG2004) a uživatelům tak zůstala jen možnost komerčního prohlížeče (Volo View, později DWF Composer) nebo přechodu na šíření CAD dat pomocí úsporného publikačního formátu DWF (nepočítám většinou nepříliš spolehlivé prohlížeče DWG od třetích firem). Což o to, DWF je určitě vhodnější formát pro předávání partnerům, připomínkování a bezplatné prohlížení, ale je i řada uživatelů uvnitř konstrukčních firem, kteří potřebují přístup přímo do originálních CAD dat ve formátu DWG (např. z PDM systému) a formát DWF je pro ně zbytečný mezikrok.
Naštěstí Autodesk vyslyšel žádosti uživatelské báze (podpořené tlakem konkurence využívající tuto díru na trhu pro obchodní atakování uživatelů Autodesku) a opět uvolnil bezplatnou prohlížečku všech verzí výkresového formátu DWG - Autodesk DWG TrueView. Řadu zájemců možná překvapí objem instalace této prohlížečky - 105MB. Ta totiž obsahuje kompletní OEM jádro AutoCADu 2006. Umožňuje tak ale skutečně 100% věrné zobrazení obsahu DWG výkresů (včetně 3D, fontů, xrefů, šraf, hladin, uživatelských objektů, atd.), což u non-Autodesk prohlížečů rozhodně neplatí.
Na obdobné technologii je založen i další bezplatný software - Autodesk DWG TrueConvert - univerzální konvertor mezi jednotlivými verzemi souborů DWG. Lze jím obousměrně převádět DWG soubory mezi verzemi AutoCADu - od V2 až po verzi 2006.
Aplikace jsou ke stažení např. na stránce Download.