DWF se má k světu

23. listopadu 2005 v 15:26 | Vladimír Michl
Když Autodesk v roce 1995 představil svůj souborový CAD formát DWF (a nástroje pro jeho export z AutoCADu R13 a pro prohlížení - WHIP!), nevyvolalo to větší reakce, snad jen spekulace nad tím, zda DWG formát AutoCADu bude tímto formátem v budoucnu nahrazen.
Význam tohoto formátu však za oněch 10 let prudce vzrostl. Autodesk prohlašuje DWF za de-facto standard pro publikování CAD dat a přes 9 milionů stažení bezplatného prohlížeče DWF Viewer to v podstatě potvrzuje. K této popularitě jistě přispěly jednak kvality samotného formátu (úspornost, přesnost, otevřenost, metadata o výkresových listech i entitách, podpora 2D a 3D, bezpečnost), ale i pohodlné a snadno dostupné nástroje pro práci s ním. Publikovat lze DWF ze všech Autodesk aplikací, ale (pomocí bezplatného DWF Writeru a plugin modulů) i z MS Office či jakékoliv jiné Windows aplikace. Prohlížet lze DWF pomocí DWF Vieweru (rovněž zdarma, včetně API), což je jednak samostatná Windows aplikace a jednak ActiveX modul pro Internet Explorer či pro objekty vložené do Office aplikací. Pro plně elektronickou komunikaci mezi vývojovými týmy je rodinka DWF doplněna o (vyjímečně komerční) připomínkovací aplikaci DWF Composer a vývojáři mohou využít DWF Toolkit pro práci s DWF ve vlastních aplikacích.
Konkurentem DWF formátu byl od samotného počátku PDF firmy Adobe. Ten má sice (zatím) neotřesitelnou pozici v publikování Office dokumentů (Microsoft už si brousí zuby), ale pro 2D, natož 3D CAD se příliš nehodí.
Zatímco PDF v oblasti CAD nijak významně neposiluje, poslední aktualizace DWF nástrojů (DWF Writer 3, DWF Viewer 6.5) míří i na využití DWF pro výměnu kancelářských dokumentů - tedy dosavadní domény PDF.
Nemyslím, že byste pro výměnu kancelářských dokumentů měli rychle opouštět PDF, ale pokud pracujete s návrhovými daty, výkresy, modely, mapami, je DWF určitě formát, který byste měli vzít v úvahu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama