Kdy je software zdarma?

2. listopadu 2005 v 8:24 | Vladimír Michl
Velcí výrobci software málokdy rozdávají své produkty zdarma. Vyjímkou jsou jen marketingové (reklamní) aktivity, potřeba prosadit určitý standard (technologii, souborový formát), doplnit jiný svůj (komerční) software, nebo (krátkodobě) tlak konkurence.
Vyjímkou nejsou ani prohlížeče CAD formátů. Výrobci CAD software se snaží usnadnit šíření CAD dat vytvořených v jejich aplikacích a dávají k dispozici volně šiřitelné prohlížeče svých souborových formátů. I Autodesk dal před několika lety na trh Volo View Express - bezplatnou prohlížečku světově nejrozšířenějšího CAD formátu - DWG. S uvedením verze 2004 však tuto podporu z celkem nepochopitelných důvodů ukončil (nazaktualizoval na nový formát DWG2004) a uživatelům tak zůstala jen možnost komerčního prohlížeče (Volo View, později DWF Composer) nebo přechodu na šíření CAD dat pomocí úsporného publikačního formátu DWF (nepočítám většinou nepříliš spolehlivé prohlížeče DWG od třetích firem). Což o to, DWF je určitě vhodnější formát pro předávání partnerům, připomínkování a bezplatné prohlížení, ale je i řada uživatelů uvnitř konstrukčních firem, kteří potřebují přístup přímo do originálních CAD dat ve formátu DWG (např. z PDM systému) a formát DWF je pro ně zbytečný mezikrok.
Naštěstí Autodesk vyslyšel žádosti uživatelské báze (podpořené tlakem konkurence využívající tuto díru na trhu pro obchodní atakování uživatelů Autodesku) a opět uvolnil bezplatnou prohlížečku všech verzí výkresového formátu DWG - Autodesk DWG TrueView. Řadu zájemců možná překvapí objem instalace této prohlížečky - 105MB. Ta totiž obsahuje kompletní OEM jádro AutoCADu 2006. Umožňuje tak ale skutečně 100% věrné zobrazení obsahu DWG výkresů (včetně 3D, fontů, xrefů, šraf, hladin, uživatelských objektů, atd.), což u non-Autodesk prohlížečů rozhodně neplatí.
Na obdobné technologii je založen i další bezplatný software - Autodesk DWG TrueConvert - univerzální konvertor mezi jednotlivými verzemi souborů DWG. Lze jím obousměrně převádět DWG soubory mezi verzemi AutoCADu - od V2 až po verzi 2006.
Aplikace jsou ke stažení např. na stránce Download.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 irfan irfan | E-mail | 22. ledna 2007 v 16:39 | Reagovat

Prosím sdělte, zda je možno stáhnout zdarma úpravu fotek  za účelem odesílání emeilem,- tedy snížení počtu "pixelů"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama