Duben 2006

To je přeci můj výkres!

28. dubna 2006 v 15:20 | Vladimír Michl
Už vás někdy při shlédnutí nějakého cizího výkresu či projektu přepadl pocit déjàvu - "tohle jsem přeci kreslil kdysi já"?
Faktem je, že vaše návrhy, které vytvoříte v AutoCADu (či odvozené aplikaci) a předáte je ve formátu DWG, nejsou nijak chráněny a mohou být snadno předmětem zneužití. AutoCAD sice umožňuje obsah výkresu šifrovat a chránit heslem (a digitálně podepsat), ale heslo slouží už k otevření výkresu. Pokud tedy výkres odevzdáváte v rámci výběrového řízení nebo kooperace, musíte k němu odevzdat i ono heslo. Elektronický podpis zase sice dobře poslouží k autentizaci originálního (nezměněného) obsahu, ale samozřejmě nijak nebrání návrh upravit nebo okopírovat do jiného souboru.
Jednou cest jak se bránit zneužití vašeho duševního vlastnictví v projektech, je nepouštet z rukou zdrojovou podobu projektu - DWG soubor, a poskytovat pouze jeho elektronický výtisk - soubor DWF. V řadě situací je však odevzdání DWG souboru podmínkou nebo nutností. Co s tím?
Nové možnosti pro ochranu a řízení přístupových práv k obsahu DWG výkresů přináší aplikace CADVault americké firmy CADLock. Ta zachovává standardní souborový formát DWG a přitom umožňuje části výkresu zamknout pod heslo a chránit je tak proti zobrazení, okopírování, přesnému odměření, modifikaci a dalším operacím. Umožňuje rovněž do výkresu vložit nesmazatelný digitální podpis autora. Vaše autorství tak můžete chránit a kdykoliv prokázat.

3D CAD zadarmo - od Google

28. dubna 2006 v 14:54 | Vladimír Michl
Když Google před nedávnem překvapivě koupil vývojáře CAD aplikace SketchUp, firmu @Last, spekulovalo se, zda SketchUp zařadí do portofila svých většinou bezplatných aplikací. To se teď stalo.
Z adresy sketchup.google.com lze nyní stáhnout omezenou verzi SketchUp, bezplatně pro osobní použití. SketchUp má velmi jednoduché ovládání, takže 3D modely objektů okolního světa v něm dokáže vytvořit i laik. Hlavní cíl Google s aplikací SketchUp se zdá být jeho využití pro "zastavění" 3D mapy světa - Google Earth - modely staveb, ale SketchUp se dá využít pro jakékoliv nenáročné 3D modely - např. pro návrhy kuchyní či jiných interiérů, stafážní prvky, apod.
Google zároveň zprovoznil i rozsáhlý online katalog 3D modelů vytvořených pomocí SketchUp - Google 3D Warehouse - kam mohou přispívat všichni kdo používají SketchUp. Pro uživatele "dospělých" CAD aplikací může být zajímavé, že SketchUp modely ve formátu .SKP lze přímo importovat např. do CAD/BIM aplikace Autodesk Revit Building (R9 a výše).