To je přeci můj výkres!

28. dubna 2006 v 15:20 | Vladimír Michl
Už vás někdy při shlédnutí nějakého cizího výkresu či projektu přepadl pocit déjàvu - "tohle jsem přeci kreslil kdysi já"?
Faktem je, že vaše návrhy, které vytvoříte v AutoCADu (či odvozené aplikaci) a předáte je ve formátu DWG, nejsou nijak chráněny a mohou být snadno předmětem zneužití. AutoCAD sice umožňuje obsah výkresu šifrovat a chránit heslem (a digitálně podepsat), ale heslo slouží už k otevření výkresu. Pokud tedy výkres odevzdáváte v rámci výběrového řízení nebo kooperace, musíte k němu odevzdat i ono heslo. Elektronický podpis zase sice dobře poslouží k autentizaci originálního (nezměněného) obsahu, ale samozřejmě nijak nebrání návrh upravit nebo okopírovat do jiného souboru.
Jednou cest jak se bránit zneužití vašeho duševního vlastnictví v projektech, je nepouštet z rukou zdrojovou podobu projektu - DWG soubor, a poskytovat pouze jeho elektronický výtisk - soubor DWF. V řadě situací je však odevzdání DWG souboru podmínkou nebo nutností. Co s tím?
Nové možnosti pro ochranu a řízení přístupových práv k obsahu DWG výkresů přináší aplikace CADVault americké firmy CADLock. Ta zachovává standardní souborový formát DWG a přitom umožňuje části výkresu zamknout pod heslo a chránit je tak proti zobrazení, okopírování, přesnému odměření, modifikaci a dalším operacím. Umožňuje rovněž do výkresu vložit nesmazatelný digitální podpis autora. Vaše autorství tak můžete chránit a kdykoliv prokázat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pete Pete | Web | 8. července 2010 v 9:13 | Reagovat

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tenhle software je na hodně dobré úrovni a jsme s ním spokojeni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama