Google - Office online. Skoro...

6. června 2006 v 8:08 | Vladimír Michl
Dnes Google uvolní beta verzi nové web aplikace - Google Spreadsheets. Jde o online aplikaci založenou na web technologii AJAX (interaktivní komunikace klient-server v rámci jedné web stránky) umožňující vytvářet, vypočítávat a sdílet tabulky (podobně jako Excel).
V portfoliu čistě webových (online) služeb Google už tak existuje: e-mailový klient (GMail), kalendář (Calendar), textový editor (Writely), tabulkový editor (Spreadsheets), poznámkový blok (Notepad), jazykové překlady (Translate), příruční kalkulátor (Search), web publikační nástroj (Blogger, Page Creator), instant messaging+voice (Google Talk) - plus několik s webem komunikujících klientských aplikací: mapy+GIS (Google Earth), CAD (Google Sketchup), obrázky (Picassa), zpravodajství (Google Desktop), ad.
Mohlo by se zdát, že už nepotřebujete ani Windows ani Office ani AutoCAD nebo Revit a vystačíte s internetovým prohlížečem a solidním připojením na internet. Je určitě příjemné, že uvedené aplikace můžete využívat kdekoliv, svá data máte vždy odkudkoliv přístupná a nejste závislí na konkrétní platformě a instalacích daného PC, ze kterého zrovna pracujete (a navíc ony aplikace jsou zpravidla zadarmo). Nicméně ne každému se zamlouvá představa, že jeho data jsou uložena kdesi na serverech Google, přístupná jednak pro samotnou firmu Google a jednak pro kohokoliv, komu se případně podaří prolomit zabezpečení přístupu. Především však - všechny zmíněné aplikace nabízejí jen velmi omezené základní funkce. Podklady pro tisk knihy tedy nepřipravíte ve Writely, pro firemní web vám určitě nebude stačit Page Creator a v Google Sketchup zcela jistě nevytvoříte projekt pro odevzdání ke stavebnímu řízení.
Využití takovýchto web služeb tak bude zřejmě ještě dlouhou dobu omezeno na experimentující a ne-profesionální uživatele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 danuwaanalihi danuwaanalihi | E-mail | Web | 6. června 2006 v 12:22 | Reagovat

No to mas sice pravdu o profesionalnych uzivateloch. Bezny uzivatel si vsak uplne dokonalo vystaci s google vecickami. Vdaka za clanok. Len nedavno som objavil google calendar a dnes by som sa bez neho uz asi scvokol. Bezim sa registrovat do dalsich sluzieb. A samozrejme. Nic nie je dokonale... A zatial ani google. Ale mam pocit, ze sa k tej dokonalosti nebezpecne rychlo priblizuje... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama