Červenec 2006

Jak prohlížet DWF soubory bez prohlížeče?

24. července 2006 v 20:44 | Vladimír Michl
K prohlížení 2D/3D CAD publikačních souborů formátu DWF je určen bezplatný prohlížeč Autodesk DWF Viewer (viz DWF). Prohlížet obsah souborů DWF ale nyní můžete i bez instalace jakékoliv aplikace.
Autodesk spustil zajímavou online službu - projekt "Freewheel". Pokud nemůžete nebo nechcete instalovat prohlížeč Autodesk DWF Viewer nebo potřebujete prohlížet DWF soubory (projektové knihy) na zařízeních plně nepodporovaných stávajícími DWF prohlížeči (Mac, Linux, Firefox, PDA...), můžete využít nové web služby Autodesku - DWFit (Freewheel). Ta umožňuje online převod DWF souborů (lokálních nebo z webu přístupných) na PNG obrázky. Uživateli je přitom k dispozici řada interaktivních funkcí (zoom, pan, přepínání listů...) využívající technologii AJAX.
Vyzkoušejte si např.: penzion Pohoří (DWF z Revitu), nebo další příklady na: Freewheel.Autodesk.com

Rizika BIM technologie

11. července 2006 v 9:38 | Vladimír Michl
Technologie BIM je již uznávaným standardem pro architektonický CAD, BIM aplikace jsou tím co jsou 3D MCAD aplikace ve strojírenství. V.O.Schinnerer, expert v oboru speciálních pojištění upozorňuje i na některé rizika spojená s přechodem celého oboru architektonického projektování na technologii BIM (původní článek - PDF, via upFront).
Autor nejprve zmiňuje některé výhody BIM:
  • Problémy v koordinaci návrhu, konflikty a dodržení norem mohou být vyřešeny již během projektování, ne až při stavbě.
  • Projekty mohou mít přesněji určenou lhůtu a cenu stavby, jakož i méně sporů.
  • Projekční firmy se mohou postarat o výrazně širší rozsah návrhu i následných služeb - tedy i více vydělat.
Jaké jsou hlavní nevýhody:
  • Projekční firmy se musí odhodlat ke změně svých stávajících postupů.
  • Tento nový systém předávání projektů může obsahovat rizika, která nebudou plně zhodnocena:
Při starém způsobu projektování bylo obtížné určit kdo je zodpovědný za daný problém. Když BIM soustředí všechna projektová rozhodnutí do jedné firmy, tato firma převezme větší riziko, protože už není sporu, kde vznikl případný problém.
S převzetím většího rizika bude projekční firma pravděpodobně zdražovat svou práci pro investora. Její zodpovědnost se může rozšířit i na subdodavetelské části projektu, např. za objednací čísla pro výrobce oken a detailů.
Projekční firma již není zodpovědná jen za profesionalitu projektu, musí se objednateli zaručit i za to, že projekt lze postavit.
Původní tabulkový kalkulátor pro PC, VisiCalc, způsobil, že opakované aritmetické výpočty se staly trivialitou. BIM zavádí podobnou věc do projektování - model může být snadno opakovaně upravován. Schinnerer upozorňuje, že zákazníci pak mohou být v očekávání bezchybných projektů. Na druhé straně je riziko, že i po schválení projektu zákazníkem lze snadno a velmi rychle projekt ještě změnit a zadavatel tak může dostat výkresy které jím nebyly schváleny.
Při zavádění BIM je tedy potřeba zvážit přínosy i možná rizika, popřípadě na rizika hledět jako na příležitosti.
Přední BIM aplikací pro stavebnictví je Autodesk Revit.

bez BIM to nejde

1. července 2006 v 17:02 | Vladimír Michl
Výroční konferenci AIA (American Institute of Architects) letos předcházel technický workshop AIA TAP (Technology in Architectural Practice - technologie v architektonické praxi). Představitelé nejvýznamnějších architektonických a projekčních firem (mj. HOK, Arup) na ní hovořili mj. o probíhající změně kultury v oblasti projektování a digitální spolupráce. Firma HOK např. využívala BIM aplikaci Autodesk Revit pro projektování mrakodrapu Freedom Tower na místě WTC.
Ve 2D světě člověk strávil spoustu času nad tím aby výkres vypadal správně. S využitím BIM je tato starost zcela nadbytečná a profesionálové používající BIM mají přemýšlet nad tím co dělají, protože každý krok, který provedou v tomto software, se nějak vztahuje k návrhu budovy.
Při spolupráci projektantů je kritickým faktorem sdílení správných dat, ne jen nahrnutí množství souborů. Je častým mýtem, že čím více dat, tím lépe a že jediný model postačí pro všechny. Architekti musí mít kontrolu nad tím, kolik informací bude předáváno.
Diskuse probíhala i nad cenami projekčních prací za použití BIM technologie. Eric Ko (Arup) zastává názor, že zákazníci jsou připraveni zaplatit vyšší cenu za návrh provedený pomocí BIM. Mario Guttman (HOK) naopak tvrdí, že ceny se nezmění - architektům stejně nezbyde nic jiného než přejít na BIM, jinak se prostě na trhu neudrží.
Pokud tedy přemýšlíte nad tím, zda začít používat BIM software a BIM postupy, přestaňte přemýšlet a začněte konat, než bude pozdě.
Z článku na AECbytes