bez BIM to nejde

1. července 2006 v 17:02 | Vladimír Michl
Výroční konferenci AIA (American Institute of Architects) letos předcházel technický workshop AIA TAP (Technology in Architectural Practice - technologie v architektonické praxi). Představitelé nejvýznamnějších architektonických a projekčních firem (mj. HOK, Arup) na ní hovořili mj. o probíhající změně kultury v oblasti projektování a digitální spolupráce. Firma HOK např. využívala BIM aplikaci Autodesk Revit pro projektování mrakodrapu Freedom Tower na místě WTC.
Ve 2D světě člověk strávil spoustu času nad tím aby výkres vypadal správně. S využitím BIM je tato starost zcela nadbytečná a profesionálové používající BIM mají přemýšlet nad tím co dělají, protože každý krok, který provedou v tomto software, se nějak vztahuje k návrhu budovy.
Při spolupráci projektantů je kritickým faktorem sdílení správných dat, ne jen nahrnutí množství souborů. Je častým mýtem, že čím více dat, tím lépe a že jediný model postačí pro všechny. Architekti musí mít kontrolu nad tím, kolik informací bude předáváno.
Diskuse probíhala i nad cenami projekčních prací za použití BIM technologie. Eric Ko (Arup) zastává názor, že zákazníci jsou připraveni zaplatit vyšší cenu za návrh provedený pomocí BIM. Mario Guttman (HOK) naopak tvrdí, že ceny se nezmění - architektům stejně nezbyde nic jiného než přejít na BIM, jinak se prostě na trhu neudrží.
Pokud tedy přemýšlíte nad tím, zda začít používat BIM software a BIM postupy, přestaňte přemýšlet a začněte konat, než bude pozdě.
Z článku na AECbytes
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama