Srpen 2006

Volnoběh s poznámkami

28. srpna 2006 v 20:42 | Vladimír Michl
Zajímavý laboratorní projekt Autodesku - web aplikace Freewheel ("volnoběh") pro online zobrazování DWF souborů - v sobě skrývá další funkci.
Pokud klepnete myší do pravého dolního rohu zobrazeného DWF souboru, objeví se po chvíli další ikonka v panelu nástrojů této web aplikace. Vedle funkcí pro zoom se objeví červená ikonka pro redline - poznámkování výkresu. Po její aktivaci můžete do zobrazeného DWF výkresu myší dokreslit vaše připomínky.

Bojíte se síťových licencí?

23. srpna 2006 v 14:34 | Vladimír Michl
Většina CAD aplikací firmy Autodesk je vedle standardní ("lokální") licence dostupná i formou plovoucí síťové licence (NLM). Ta má pro firmy několik výhod. Tou hlavní výhodou je možnost snadného sdílení jedné licence hned několika uživateli (operátory). Vzhledem k tomu, že vytížení licencí není nikdy úplně 100% (nemoci, dovolené, služební cesty, svačinky...), umožňuje sdílení síťové licence v síti částečně ušetřit počet pořizovaných licencí dané CAD aplikace. Nebo lze optimalizovat/smixovat více typů aplikací - např. nekupovat Map 3D pro Pepu i Frantu, když přípravu GIS dat dělají jen občas a stačil by jim po většinu času i jen holý AutoCAD - o jednu sdílenou síťovou licenci Mapu se tak mohou podělit.
U některých firem jsou ale vidět větší i menší obavy z nasazení tohoto způsobu licencování. Nejčastějším zdrojem obav je riziko výpadku licenčního serveru - "kdyby nám spadl server, nic nenaprojektujeme". Tato obava je ale přehnaná. Sama použitá technologie serveru pro správu síťových licencí (FlexLM/FlexNet) je léty odzkoušená mnoha výrobci software, je spolehlivá a nenáročná na prostředky serveru i na kapacitu sítě LAN. Vzhledem k tomu, že je dnes většina firemních agend závislá na funkčnosti sítě a firemních serverů, je případný výpadek serverů či infrastruktury sítě závažným problémem i bez ohledu na síťové licence.
FlexLM server lze pro Autodesk aplikace nastavit i tak, že využije redundandní režim (3 vzájemně jištěné nezávislé servery v jedné podsíti, toleruje výpadek) nebo distribuovaný režim (licence jsou rozptýleny na více serverů, případný výpadek postihne jen část licencí). Tím se zabezpečení proti výpadku dále zlepšuje.
Jiná obava (plynoucí z neznalosti) je v použití CAD aplikací mimo firmu. I síťové licence lze používat off-line - doma, v terénu, na výstavách, apod. K tomu slouží mechanismus výpůjčky licencí. Z poolu síťových licencí lze až na 30 dnů v kuse vypůjčit CAD licenci např. na notebook a tu pak oněch 30 dní provozovat i bez připojení k licenčnímu serveru.
Nasazení síťových licencí se tedy bát nemusíte. Navíc vám dává do ruky jeden důležitý nástroj - možnost sledovat využití licencí ve firmě. Vidíte tak kdy (kým, a zda vůbec) jsou využívány jednotlivé CAD produkty, nebo vás může včas upozornit, že brzy nastane potřeba počet licencí zvýšit...

Kupování CAD upgrade je plýtvání penězi

16. srpna 2006 v 22:56 | Vladimír Michl
Většina uživatelů Autodesk aplikací byla v minulosti zvyklá upgradovat vždy po uvedení určitého počtu nových verzí dané aplikace - ti pokrokovější každou novou verzi, ti konzervativnější každou druhou nebo každou třetí verzi. Se zrychlením uvádění nových verzí - dnes jsou téměř všechny aplikace Autodesku uváděny v nových verzích pravidelně po 1 roce - se u těchto uživatelů zvýšil tlak na rozhodování jak často a s jakými náklady upgradovat, co nová verze přinese a jak rychle se náklady na upgrade vrátí.
Takovéto úvahy jsou však už více než 3 roky zcestné, respektive omezené. Už od roku 2003 (u Inventoru už v roce 2001) byl i v ČR a SR zaveden abonentní program Autodesk Subscription. Ten staví uvažování o rychlosti a způsobu povyšování verzí CAD aplikací do nového světla. Kromě řady nesporných výhod (viz výše uvedený odkaz) má hlavně jednu podstatnou výhodu - je levnější a plánovatelnější než klasické upgrade, a to levnější i než nejkonzervativnější upgrady "ob dvě verze". Snadno se o tom můžete přesvědčit porovnáním v online kalkulačce subscription.
V rámci ročního předplatného získáváte všechny v té době uvedené nové verze a jejich případné rozšiřující moduly. Pokud váš konzervatismus plyne z obtíží s implementací a školení nových verzí, můžete i nadále implementovat třeba až každou druhou verzi (i když se tím na čas připravíte o nové funkce) - i tak je Subscription levnější cesta. V rámci Subscription navíc můžete i nadále používat vaše starší verze (to je častá obava a problém u klasických upgrade).
Subscription neobsahuje žádné skryté náklady či hrozby psané drobným písmem - pokud se v budoucnu rozhodnete subscription nadále neobnovovat, můžete vaši v té době aktuální verzi dané CAD aplikace používat stále dál.
Tedy - vůbec nepovyšujte vaši CAD aplikaci, pokud vám toto povýšení nepřinese vyšší efektivitu práce. Pokud ale, jako většina uživatelů, CAD aplikaci povyšovat chcete, rozhodně ji neupgradujte, ale využijte metody Subscription.

64-bitové verze Autodesk aplikací

3. srpna 2006 v 10:42 | Vladimír Michl
Autodesk oznámil nové verze animačních/rendering aplikací 3ds Max 9 a Autodesk Maya 8. Hlavním trhákem těchto nových verzí je jejich 64-bitová podoba, tedy že "v krabici" bude jak 32-bitová, tak 64-bitová verze (Max: pro Windows x64, Maya i pro Linux).
Poprvé tak Autodesk uvádí plně 64bitové aplikace (tedy poprvé..., divize Media&Entertainment již nabízela některé 64bitové produkty). V případě těchto na výkon počítače náročných aplikací má 64-bitové prostředí velký význam a určitě přispěje k podstatnému zvýšení výkonu (už jen díky podpoře větší velikosti RAM).
Hlad po výkonu hardware je ale nejen v multimédiích. Zvýšený výkon a podporu větší paměti by přivítali i CAD konstruktéři v Autodesk Inventoru nebo architekti v Autodesk Revitu. To si určitě uvědomuje i Autodesk.
V relativně blízké budoucnosti nás proto pravděpodobně čeká i 64bitový AutoCAD (AutoCAD 2008 ?) a ještě pravděpodobněji i 64bitový Inventor (Inventor 12 ?).