Bojíte se síťových licencí?

23. srpna 2006 v 14:34 | Vladimír Michl
Většina CAD aplikací firmy Autodesk je vedle standardní ("lokální") licence dostupná i formou plovoucí síťové licence (NLM). Ta má pro firmy několik výhod. Tou hlavní výhodou je možnost snadného sdílení jedné licence hned několika uživateli (operátory). Vzhledem k tomu, že vytížení licencí není nikdy úplně 100% (nemoci, dovolené, služební cesty, svačinky...), umožňuje sdílení síťové licence v síti částečně ušetřit počet pořizovaných licencí dané CAD aplikace. Nebo lze optimalizovat/smixovat více typů aplikací - např. nekupovat Map 3D pro Pepu i Frantu, když přípravu GIS dat dělají jen občas a stačil by jim po většinu času i jen holý AutoCAD - o jednu sdílenou síťovou licenci Mapu se tak mohou podělit.
U některých firem jsou ale vidět větší i menší obavy z nasazení tohoto způsobu licencování. Nejčastějším zdrojem obav je riziko výpadku licenčního serveru - "kdyby nám spadl server, nic nenaprojektujeme". Tato obava je ale přehnaná. Sama použitá technologie serveru pro správu síťových licencí (FlexLM/FlexNet) je léty odzkoušená mnoha výrobci software, je spolehlivá a nenáročná na prostředky serveru i na kapacitu sítě LAN. Vzhledem k tomu, že je dnes většina firemních agend závislá na funkčnosti sítě a firemních serverů, je případný výpadek serverů či infrastruktury sítě závažným problémem i bez ohledu na síťové licence.
FlexLM server lze pro Autodesk aplikace nastavit i tak, že využije redundandní režim (3 vzájemně jištěné nezávislé servery v jedné podsíti, toleruje výpadek) nebo distribuovaný režim (licence jsou rozptýleny na více serverů, případný výpadek postihne jen část licencí). Tím se zabezpečení proti výpadku dále zlepšuje.
Jiná obava (plynoucí z neznalosti) je v použití CAD aplikací mimo firmu. I síťové licence lze používat off-line - doma, v terénu, na výstavách, apod. K tomu slouží mechanismus výpůjčky licencí. Z poolu síťových licencí lze až na 30 dnů v kuse vypůjčit CAD licenci např. na notebook a tu pak oněch 30 dní provozovat i bez připojení k licenčnímu serveru.
Nasazení síťových licencí se tedy bát nemusíte. Navíc vám dává do ruky jeden důležitý nástroj - možnost sledovat využití licencí ve firmě. Vidíte tak kdy (kým, a zda vůbec) jsou využívány jednotlivé CAD produkty, nebo vás může včas upozornit, že brzy nastane potřeba počet licencí zvýšit...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama