Říjen 2006

Cožejetoten Web 2.0?

18. října 2006 v 8:57 | Vladimír Michl
V marketingu mnoha web aplikací (včetně aplikací z oblasti CAD a EDM) se operuje pojmem "Web 2.0", ale ne vždy je význam tohoto označení jasně definovaný.
Web 2.0 je souhrnné označení pro web aplikace "nové generace" využívající nových technologií pro interaktivnější a dynamičtější prezentování a propojení online informací a přesun typických "desktop" aplikací na web - tedy využití webu jako platformy. Průkopníkem takových interaktivních technologií (AJAX, apod.) je například firma Google. Asi nejpřehlednější je uvedení rozdílů "Web 2.0" technologií oproti stávajícím web aplikacím.
Např. Tim O'Reilly uvádí tyto příklady typických aplikací a rozdílů mezi "Web 1.0" a "Web 2.0":
Web 1.0Web 2.0
DoubleClickGoogle AdSense
OfotoFlickr
AkamaiBitTorrent
MP3.comNapster
Britannica OnlineWikipedia
osobní stránkyblogování
spekulace s doménovými jményoptimalizace pro vyhledávače
počet zobrazených stránekcena za kliknutí
kopírování stránekweb services
publikováníúčastnění se
systémy pro správu obsahu (CMS)wiki
katalogytagování
jedinečnostsyndikace
I ve sféře CAD a GIS aplikací se můžeme setkat se zajímavými "Web 2.0" aplikacemi a technologiemi - např. Google Earth, Freewheel (DWFit.com), Autodesk MapGuide, některé funkce na www.cadforum.cz apod.

Mental Ray rendering

4. října 2006 v 18:32 | Vladimír Michl
Autodesk používá u většiny svých CAD a multimedia produktů pro funkce řešící fotorealistický rendering technologii Mental Ray od společnosti Mental Images. Mental Ray najdete v Autodesk 3ds max a Autodesk VIZ, ale také v Inventoru (Inventor Studio). Od verze 2007 pak jádro Mental Ray nahradilo starší rendering technologii i v AutoCADu (a na AutoCADu založených aplikacích). Rendrovací metody Raytrace a Global Illumination se tak nyní starají o fotorealističtější 3D vizualizace z prostředí AutoCADu.
Přehled Autodesk aplikací a jednotlivých použitých verzí Mental Ray najdete v tabulce v CAD tipu 5204.