Listopad 2006

Inventor 2008 se učí od AutoCADu

23. listopadu 2006 v 9:36 | Vladimír Michl
Zdá se, že chystaná nová verze Inventoru (2008) bude mít s AutoCADem společného více než jen číslování verzí. Jednou ze zajímavých novinek je technologie DWG TrueConnect, která umožňuje v jediném souborovém formátu - DWG - pracovat na výkresech jak v Inventoru, tak v AutoCADu.
Vedle výkresového formátu IDW bude totiž Inventor nově podporovat i plnohodnotné přímé ukládání (tedy ne export) výkresových listů ve formátu AutoCADu - DWG. Prostě si zvolíte, zda chcete vaše listy ukládat v IDW nebo v DWG. Ukládání v DWG má výhodu v možnosti dalšího zpracování výkresů pomocí holého AutoCADu (např. ve spolupracujících firmách). Výkres přitom zůstává asociativní s Inventor modelem - po případných úpravách výkresu v AutoCAD jej lze tak znovu otevřít v Inventoru a například zaktualizovat výkresové pohledy a detaily dle aktuálního stavu sestavy. To usnadní kooperaci konstrukčních týmů vybavených smíšeně Autodesk Inventorem a AutoCADem.
Prohlédněte si video - komunikace v jediném souboru (YouTube)
(viz též MfgCommunity podcast)

Dvouprocesory pro CAD

8. listopadu 2006 v 14:36 | Vladimír Michl
S hladem po výkonu v CAD aplikacích roste chuť i na využití víceprocesorových stanic nebo alespoň vícejádrových (dual-core) procesorů. Jen málo CAD standardních aplikací je naprogramováno tak, aby plně využily více procesorů paralelně - tedy nejsou tzv. "multi-threaded". Typické CAD úlohy jsou totiž jen obtížně paralelizovatelné (uf to zní vědecky) - tedy nelze řešit souběžně další krok dokud není vypočten krok předešlý. S podporou multithreadingu se tak setkáme většinou jen při renderingu, údržbě display-listu (zobrazování), FEM/MKP výpočtech, apod.
Přesto však v praxi vykazují počítače s dual-core procesory někdy převapivě vysoké výkonnostní parametry i v "obyčejných" CAD aplikacích. Kde se tento výkon bere? Na standardní CAD stanici běží v jednom okamžiku desítky různých procesů - kromě CAD aplikace beží ve Windows většinou e-mailový klient, internet browser, antivir, různé indexovací nástroje a další systémové služby (přesvědčte se sami stiskem Ctrl+Shift+Esc). Pokud mohou tyto procesy běžet v jiném procesoru nebo v jiném jádru, nevyrušují tak hlavní proces CAD aplikace a ta se odmění vyšším výkonem. Podle typu CAD aplikace, podle způsobu typu a počtu souběžných procesů a podle výkonu počítače pak tato odměna může činit i desítky procent výkonu. U multithreaded aplikací a funkcí (typicky: 3dsmax, rendering v AutoCADu či Revitu...) je vliv druhého procesoru/jádra téměř plných 100%.
Při pořizování stanice na CAD se tedy nebraňte dual-core procesorům a nezapomeňte ani na podporu 64bitů...

Potřebuje konstruktér přístup k internetu?

7. listopadu 2006 v 13:04 | Vladimír Michl
Je s podivem, že firemní politika v některých společnostech ještě i dnes brání přístupu na internet i u pracovníků, u kterých nedostupnost online zdrojů znamená prokazatelně nižší efektivitu.
Částečně chápu obavy zaměstnavatelů před "rozptylováním" pracovníků brouzdáním, soukromým e-mailováním nebo chatováním, nebo bezpečnostní obavy, ale projektant či konstruktér přístup k internetu prostě potřebuje. Případné prostoje z kavárenského použití internetu se dají omezit organizačními (ne technickými) opatřeními a jsou bohatě vyváženy úsporou času a dalšími přínosy v produktivitě plynoucími z využití přímé komunikace, dat z CAD katalogů, norem a web databází, různých CAD utilit, online tipů, výměny zkušeností s jinými uživateli a dalších způsobů získávání vědomostí a zkušeností prostřednictvím webu (viz např. Technorati).
Většina CAD aplikací (a Windows) navíc dnes používá technické aktualizační mechanismy (opravy chyb, patche, nové verze, knihovny, bezpečnost) závislé na webu.
Konstruktéři rovněž většinou pracují v týmech, které mezi sebou potřebují komunikovat a jejich podklady či naopak výstupy jsou předávány od/do spolupracujících firem. Těžko si v těchto případech představit, že tato komunikace by se ještě mohla odehrávat jen telefonem a poštovními zásilkami, nebo odesíláním souborů jen z počítače "oprávněnějšího" kolegy.
Nemáte ve firmě přístup k internetu? Ozvěte se v komentářích :-)