Prosinec 2006

Jsou Windows Vista pomalejší než XP?

27. prosince 2006 v 11:53 | Vladimír Michl
Online verze PC World uvádí zajímavé porovnání rychlosti operačních systémů Windows XP a Windows Vista. Ač byla pro testy použita finální verze Windows Vista, je potřeba výsledky brát jako předběžné, protože pro Windows Vista nebyly k dispozici ještě plně optimalizované drivery (především grafické drivery) - ty mohou výsledky Visty vylepšit.
Hlavní závěry tohoto testu:
  • Vista je obecně pomalejší než XP (cca -10%), ale lépe podporuje multitasking na dual-core PC (cca +30%)
  • Pro Vistu je potřeba PC s minimálně 1GB RAM
  • Prostředí Aero není brzdou pokud používáte grafický akcelerátor a dostatek RAM
  • Na 64bitové verzi Vista běží standardní aplikace pomaleji, ale přidáním paměti se rychlost vyrovná
Pro CAD aplikace (a jiné na výkon náročné programy) ve Windows tedy budou potřeba nekompromisní konfigurace PC. Především však před nasazením Windows Vista v profesionálním CAD prostředí vyčkejte na uvedení Vista-kompatibilních CAD aplikací, v případě Autodesku to budou aplikace nové řady "2008".
Viz původní článek (má více kapitol).

Prohlížení 2D+3D DWF bez prohlížeče

6. prosince 2006 v 9:09 | Vladimír Michl
Autodesk rozšířil svou web službu DWFit.com o podporu 3D souborů DWF. Pokud tedy dostanete CAD soubor ve formátu DWF, nemusíte už instalovat žádné prohlížeče nebo plug-in moduly - jeho obsah si můžete pohodlně prohlédnout na webu DWFit. Služba umí zobrazit vaše lokální soubory DWF (uploadujete je) i soubory na webu (stačí uvést jejich URL adresu).
I když DWFit je vzdálená web služba, práce s DWF soubory (zoom, pan, 3dorbit...) je velmi rychlá a interaktivní. Především u výpočetně jistě náročné funkce 3dorbit je její rychlost překvapivá. Server DWFit soubory převádí na rastrové obrázky posílané klientským web browserům a interaktivní příkazy jsou obsluhovány Ajax funkcemi.
Pro přístup z mobilních klientů (PDA, telefony) nabídne služba DWFit automaticky zjednodušené rozhraní, s podobnou sadou funkcí. Prohlížet 2D a 3D DWF soubory tak můžete i v terénu.