Leden 2007

Podíl non-Windows počítačů dále klesá

30. ledna 2007 v 22:06 | Vladimír Michl
V rozporu s očekáváními komunity Linuxových nadšenců neroste podíl ostatních operačních systémů na úkor Windows, ale právě naopak.
Podle statistik Seznam.cz dále vzrůstá podíl Windows na českých desktop počítačích - 98.2 % počítačů, které se v ČR připojují k Internetu, dnes běží na operačním systému s Windows (viz ILblog).
Ivo Lukačovič spekuluje, že hlavní příčinou je šíře a sortiment aplikací a hardwarových zařízení určených pro (t.j. s podporou) Windows. Příčin je ale asi více - počítače (= internet) používá čím dál více laiků, rodiny si pořizují druhý (a další) počítač, roste poměr notebooků. Ti všichni nejsou typickými linuxáři. V komerční sféře jsou Windows také zcela dominantní, i státní organizace se po některých halasných experimentech (Mnichov) opět vracejí k Windows. Internet už prostě není "majetkem" expertů z oblasti univerzit a škol, odkud se linuxová komunita typicky rekrutuje, a podíl takovýchto uživatelů percentuálně klesá.
Jedním z důsledků bude trvání neochoty výrobců software k vývoji komerčních aplikací pro takto minoritní tržní oblast. Takže - ne, stále žádný AutoCAD pro Linux...

Novoroční předsevzetí CAD managera

12. ledna 2007 v 9:05 | Vladimír Michl
Robert Green v časopise Cadalyst předpovídá kroky, které čekají CAD managery v roce 2007. Máte-li ve firmě na starosti provoz a rozvoj CAD aplikací, můžete si z jím uváděného seznamu udělat novoroční předsevzetí.
  • Prozkoumejte nový software - nové verze vašich aplikací i nové typy programů, ulehčete vašim uživatelům práci
  • Předělejte váš rozpočet na hardware - rok 2007 přinese významné změny ve výkonu CAD stanic a vy nebude chtít pracovat s muzeálními PC; vaši firmu to bude něco stát, ale bude to stát za to
  • Vyzkoušejte Vistu - alespoň na jednom počítači si zkuste provozovat Windows Vista; nástup Visty možná nebude rychlý, ale buďte připraveni
  • Prověřte růstový scénář vaší firmy - o kolik? kde? jaké budou požadavky na IT pracovníky a infrastrukturu?
  • Omezte vaši režii - většinu vašich úkolů lze účtovat k zakázkám a projektům
  • Vytvořte si seznam neefektivních postupů - i na vás je jak zamezit plýtvání času a peněz ve firmě; pomocí seznamu naplánujete postup odstraňování těchto překážek v práci
  • Veďte si deník - samozřejmě elektronicky, pomůže vám to najít starší úkoly a snadno budete dokumentovat vaši činnost
V roce 2007 lze čekat rychlejší nástup 64-bitových technologií, postup 3D CAD aplikací, BIM technologií i změny v oblasti operačních systémů.
Přečtěte si celý článek

Knihovna CAD bloků

6. ledna 2007 v 15:59 | Vladimír Michl
Uživatelé uživatelům - to je hlavní motto nové online knihovny CAD bloků fungující na serveru "CADForum.cz".
Do Katalogu CAD bloků může kterýkoliv z uživatelů CAD Fóra snadno zařadit (uploadovat) své vlastní oblíbené bloky a symboly pro AutoCAD, Revit nebo Inventor a podělit se tak s ostatními účastníky komunity CAD uživatelů Autodesk aplikací. O tom, že takovéto sdílení CAD obsahu funguje, svědčí již na 600 užitečných bloků zařazených do Katalogu v prvních několika týdnech provozu.
CAD bloky jsou v Katalogu rozděleny do desítek profesních kategorií (stavebnictví, strojírenství, mapování, elektro...), kromě toho lze bloky vyhledávat vizuálně (z automatických náhledů) nebo podle klíčových slov. Hledáte-li stafážní prvky, dynamické bloky, 2D symboly, nebo 3D modely ve formátech DWG, RFA (Revit) nebo IPT či IDE (Inventor), v Katalogu CAD bloků si jistě vyberete.
Přesvědčte se sami na www.cadforum.cz/catalog
Banner - Katalog CAD bloků