Podíl non-Windows počítačů dále klesá

30. ledna 2007 v 22:06 | Vladimír Michl
V rozporu s očekáváními komunity Linuxových nadšenců neroste podíl ostatních operačních systémů na úkor Windows, ale právě naopak.
Podle statistik Seznam.cz dále vzrůstá podíl Windows na českých desktop počítačích - 98.2 % počítačů, které se v ČR připojují k Internetu, dnes běží na operačním systému s Windows (viz ILblog).
Ivo Lukačovič spekuluje, že hlavní příčinou je šíře a sortiment aplikací a hardwarových zařízení určených pro (t.j. s podporou) Windows. Příčin je ale asi více - počítače (= internet) používá čím dál více laiků, rodiny si pořizují druhý (a další) počítač, roste poměr notebooků. Ti všichni nejsou typickými linuxáři. V komerční sféře jsou Windows také zcela dominantní, i státní organizace se po některých halasných experimentech (Mnichov) opět vracejí k Windows. Internet už prostě není "majetkem" expertů z oblasti univerzit a škol, odkud se linuxová komunita typicky rekrutuje, a podíl takovýchto uživatelů percentuálně klesá.
Jedním z důsledků bude trvání neochoty výrobců software k vývoji komerčních aplikací pro takto minoritní tržní oblast. Takže - ne, stále žádný AutoCAD pro Linux...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama