Únor 2007

Mám přejít na Windows Vista?

25. února 2007 v 12:04 | Vladimír Michl
V prodeji je již i lokalizovaná, česká verze Windows Vista a řada uživatelů si nyní klade otázku, zda na tento nový operační systém přejít, co přinese za výhody a jaká jsou případná rizika přechodu. Kolem Windows Vista navíc koluje řada mýtů, které mohou rozhodování komplikovat. Speciálně u CAD aplikací jsou možná obavy - například z výkonu a zvýšených nároků na hardware - ještě větší.
Tedy především - ano, Windows Vista má vyšší nároky na hardware (parametry počítače) a ne, Windows Vista není pomalejší než Windows XP. Porovnáte-li nároky Visty s vaším 2-3 roky starým počítačem, pravděpodobně spláčete. Ale pokud je vaše PC staré jen několik měsíců, je velmi pravděpodobné, že nárokům OS Vista vyhoví a možná už dokonce nese označení "Vista Ready", nebo postačí např. doplnit RAM. Benchmark testy prokazují, že na dostatečně vybaveném PC je Vista stejně rychlá jako Windows XP (plus-mínus jednotky procent). S hardware vybavením se pojí i důležitý parametr dostupnosti driverů. Světoví výrobci značkových PC již dávají k dispozici 32- i 64-bitové verze ovladačů pro své stroje, pokud ale máte poskládaný počítač, ověřte si nejprve dostupnost potřebných driverů pro Vista.
Dalším důležitým parametrem pro případný přechod na Vista je kompatibilita aplikací. Většina běžných kancelářských aplikací s Vistou kompatibilní je, ale speciální aplikace - k nimž patří i CAD - je potřeba ověřit. V případě aplikací Autodesku je kompatibilita s OS Vista zajištěna u verzí řady 2008. U 3D CAD aplikací je navíc důležitá technologie 3D grafiky - OpenGL aplikace mohou trpět výkonnostními problémy způsobenými nepřímou podporou OpenGL ve Vistě, kdežto modernější Direct3D aplikace (k nimž patří mj. i AutoCAD 2008 a Inventor 2008) mohou pracovat i ve Vistě na plný výkon.
Jaké novinky a zajímavé vlastnosti přechodem na Windows Vista získáte? Uvádím základní přehled inovací, s přihlédnutím k využití stanice v oblasti CAD:
 • Akcelerační funkce souhrnně označované jako "Windows PC Accelerator" - ReadyBoost, SuperFetch a ReadyDrive. ReadyBoost umí využít externí paměťovou kartu (USB Flash, PC Card) jako cache paměť pro urychlení čtení z disku. SuperFetch je rozšíření funkce Prefetch z WinXP - umí inteligentně "přednačítat" často používané aplikace do paměti (ví, že v 8:00 spouštíte AutoCAD) a stará se o uvolňování nízkoprioritních systémových procesů z paměti RAM. ReadyDrive urychluje práci s hybridními disky (disk s vestavěnou flash pamětí).
 • Lepší multithreading. Vista efektivněji distribuuje procesy na vícejádrové procesory a zvyšuje tak výkon. Všechny verze Visty podporují vícejádrové procesory (Vista Home jen do 4 jader - quad-core), verze Vista Business, Enterprise a Ultimate pak podporují i víceprocesorová PC (CPU v samostatné patici, až 8 jader). Pro nová quad-core PC jsou Vista jako dělaná...
 • 64bitové verze. Všechny verze Vista existují v 32- i 64-bitové variantě a i 64bitové verze jsou lokalizované do češtiny (i slovenštiny). Poprvé si můžete dopřát českou verzi 64-bitových Windows. Nečekejte ale vyšší výkon OS, výhodou 64bitů je především přístup k větší paměti RAM - to ale zvýší výkon náročných 3D aplikací (AutoCAD 2008, 3ds max 9 a další aplikace jsou i v nativní 64bitové verzi), které tak mohou využít více než 3GB fyzické paměti. Potřebujete samozřejmě procesor s podporou 64bit (EM64T) a 64bitové ovladače.
 • Aero. To, co je na Vistě vidět na první pohled - přepracované grafické rozhraní Aero - lesknoucí se tlačítka, průhlednost, 3D listování mezi aplikacemi. Operační systém tak poprvé sám využívá GPU (grafický akcelerátor) na grafické kartě. Aero samo o sobě nesnižuje výkon PC, naopak přenesení úloh na GPU někdy vede i ke ZVÝŠENÍ výkonu oproti klasickému GUI. Z grafických novinek Visty je významná i podpora DirectX 10, SideBar (postranní panel na ploše) s aktualitami a dalšími průběžnými informacemi, nebo SideShow - zobrazování na pomocném displeji - okénku na vnější straně některých notebooků.
 • Bezpečnost. Bezpečnost Visty zvyšuje několik technologií v samotném jádře nebo třeba v MSIE7 - vynucení administrátorských oprávnění (UAC) pro potenciálně nebezpečné operace, DRM systémové soubory, možnost šifrování obsahu disku, zálohování (body obnovy, shadow kopie souborů - předchozí verze, automatické zálohování souborů/image disku). Pro běh uživatelských aplikací nadále stačí pouhá uživatelská oprávnění.
 • Vyhledávání - rychlé integrované vyhledávání programů a souborů s indexací obsahu disku (Desktop search).
 • Řada dalších funkcí - uspávání do Sleep módu (start PC za 3 vteřiny), automatická defragmentace disku (implicitně nastavená na středu 01:00), zjednodušená správa sítě (bezdrátové připojení, mapa sítě, ikonky), uživatelsky přátelštější instalace, nový Průzkumník, kvalitnějí e-mail aplikace, Media Center (známý ze samostatné verze WinXP), přehrávání DVD a tvorba filmů, vestavěný prohlížeč DWF (DWFx) souborů z CAD aplikací, přepínání jazyka OS "za pochodu" (přihlášením uživatele), atd.
Stále si nejste jisti? Můžete si zatím vyzkoušet připravenost vašeho PC na Vistu pomocí nástroje Vista Upgrade Advisor, nebo si zatím zkuste práci s Windows Vista pomocí virtuálního PC ve vašich Windows XP. U CAD aplikací vyčkejte na uvedení verzí 2008 nebo si je výhodně zajistěte v akci Subscription promo.

Přicházejí nové CAD aplikace řady 2008

13. února 2007 v 8:31 | Vladimír Michl
Jako již tradičně, únor až duben je každoročně ve znamení uvádění nových verzí produktů firmy Autodesk. Ani rok 2007 (fiskální rok 2008 Autodesku) není vyjímkou a 12.2. Autodesk zveřejnil základní informace o chystaných návrhových produktech z oblasti strojírenství, stavebnictví, správy geoprostorových dat a multimédií.
Jednotlivé nové funkce verzí 2008 budou odhaleny později. Jedním z překvapení je změna názvů některých aplikací, která má lépe odlišit jejich zaměření na jednotlivé profesní obory a oddělit CAD aplikace postavené na technologii AutoCADu od ostatních aplikací typu Inventor, Revit nebo MapGuide. Místo Architectural Desktopu se tak budeme setkávat s programem "AutoCAD Architecture", místo Civil 3D najdeme "AutoCAD Civil 3D". Vedle samotného AutoCADu 2008 tak bude celkem již 11 produktových řad nazvaných AutoCAD (tedy odvozených od AutoCADu).
Všechny tyto oborové verze AutoCADu samozřejmě zdědí veškeré novinky samotného jádra AutoCADu. Proto si uveďme některé nové funkce AutoCADu 2008, verze zaměřené na efektivitu kreslení, eliminaci chyb a duplicit ve výkresech a podporu firemních standardů:
 • Automatické měřítko anotací a textů (významná novinka)
 • Vlastnosti hladin po jednotlivých výřezech
 • Multiline odkazy
 • Sloupcový Mtext
 • Zalamování tabulek
 • Obousměrné propojení dat mezi tabulkami Excelu a tabulkami AutoCADu
 • Extrahování objektových dat
 • Podpora DGN V8
 • Přizpůsobitelný dashboard (řídící panel) včetně řady nových panelů
 • Víceřádkové atributy bloků
 • Podpora fotometrických světel (IES)
(dle Autodesk blogu Heidi Hewett)
Podrobný přehled novinek všech produktů řady 2008 bude postupně uvádět web www.xanadu.cz a www.cadforum.cz

Kéž lavičko, kéž bys promluvila

2. února 2007 v 13:20 | Vladimír Michl
A lavička promluvila - alespoň tedy ta v DWG výkresu "Kéž-lavičko" z Katalogu bloků. Tento výkres se po otevření v AutoCADu 2007 (nebo vyšším) ve Windows XP (nebo Vista) - a samozřejmě na počítači vybaveném zvukovou kartou - opravdu rozpovídá. Pravda, není to zrovna básnicky čistá čeština, ale přesto rozpovídá.
Je v něm totiž uloženo samospustitelné VBA makro, které pro "mluvení" využije standardní speech rozhraní Windows (SAPI).
Hlasové rozhraní Windows lze však v AutoCADu použít i na užitečnější funkce, jako varování před porušením určitých standardů či stavů, pro upozornění na spouštění "nebezpečných" příkazů a podobně. Ukázky najdete např. v LISP utilitě Speak.
Viz CAD tip Mluvící AutoCAD.