Duben 2007

Inventor 2008 "hovoří" cizími datovými jazyky

29. dubna 2007 v 20:34 | Vladimír Michl
Zpracování 3D modelů z cizích parametrických modelářů už dnes nezávisí jen na externích konverzních aplikacích. Řada 3D CAD programů již podporuje kromě svých nativních souborových formátů i univerzální výměnné formáty a formáty konkurenčních CAD aplikací. Zjednodušuje se tak spolupráce v týmech i datová komunikace mezi dodavateli.
I Autodesk Inventor 2008 rozšiřuje škálu podporovaných datových formátů. Kromě vlastního formátu součástí IPT a sestav IAM jsou standardně podporovány i známé formáty DWG, DXF, IGES, SAT, STEP, STL a JT. Pomocí nově uvedeného Translator modulu Autodesku ale Inventor umí pracovat i s CAD daty jádra Parasolids (X_T, X_B), daty aplikace UG-NX (PRT), Pro/Engineer (PRT, ASM) a PTC GRANITE (G). Translátor lze použít i v Inventoru LT.

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

3. dubna 2007 v 9:55 | Vladimír Michl
Je s podivem, kolik institucí, investorů, kooperantů a dalších subjektů si dnes ještě vyměňuje CAD data ve formátu DWG nebo dokonce PDF. Přitom oba tyto formáty se pro uvedený účel nehodí - každý z jiného důvodu.
DWG soubory jsou autorská (zdrojová) data. Je velmi obtížné ochránit autorská práva v předaných DWG souborech, DWG soubory jsou objemné, výkres/projekt se typicky skládá z mnoha souborů provázaných jako xrefy, může vyžadovat externí soubory SHX, atd. Hlavně ale příjemce potřebuje pro spolehlivé otevření AutoCAD nebo alespoň DWG prohlížeč (postavený na AutoCADu) - tedy velkou a hardwarově náročnou aplikaci, podporující patřičnou verzi DWG formátu.
PDF je výborný formát pro distribuci kancelářských dokumentů. Pro CAD data se ale naprosto nehodí. Je problém s publikováním velkých formátů, s přesností a publikováním v přesném měřítku, pro pokročilé funkce musíte kupovat drahé publikační nástroje, neobsahuje informace o objektech, nenabízí elektronický připomínkovací proces pro CAD data.
Přitom již mnoho let existuje zcela bezplatný a spolehlivý způsob předávání CAD dat z libovolné Windows aplikace - formát DWF. Ten je výrazně úspornější než PDF, umožňuje kombinovat 2D a 3D data, v prohlížeči lze s 3D daty manipulovat, u objektů výkresu jsou vidět doplňkové informace (vlastnosti), lze tisknout jedním kliknutím nebo výkres poskládat na menší formáty. Z Autodesk aplikací publikujete DWF formát přímo, z jiných aplikací pomocí DWF Writeru. Pro prohlížení a připomínkování DWF je určena aplikace Autodesk Design Review, web aplikace Freewheel, popř. ve Windows Vista lze DWFx formát prohlížet nativně (bez prohlížeče). Všechny nástroje jsou zdarma např. na stránce Download.
I pokud váš partner požaduje předání dat v PDF, zkuste mu předat oba formáty - "tady máte to vaše PDF co se moc nehodí na CAD data a přikládáme i lepší projektantský formát DWF, je úspornější, můžete v něm odměřovat, otáčet a řezat 3D objekty, můžete tisknout velké formáty i na vaší malé tiskárně a vaše připomínky k našemu projektu nám snadno můžete poslat zpět elektronicky - my si je rovnou načteme do výkresu". Uvidíte, že i jeho nakonec možnosti DWF okouzlí.
Viz též výhody DWF proti PDF. Viz technologie DWF.