Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

3. dubna 2007 v 9:55 | Vladimír Michl
Je s podivem, kolik institucí, investorů, kooperantů a dalších subjektů si dnes ještě vyměňuje CAD data ve formátu DWG nebo dokonce PDF. Přitom oba tyto formáty se pro uvedený účel nehodí - každý z jiného důvodu.
DWG soubory jsou autorská (zdrojová) data. Je velmi obtížné ochránit autorská práva v předaných DWG souborech, DWG soubory jsou objemné, výkres/projekt se typicky skládá z mnoha souborů provázaných jako xrefy, může vyžadovat externí soubory SHX, atd. Hlavně ale příjemce potřebuje pro spolehlivé otevření AutoCAD nebo alespoň DWG prohlížeč (postavený na AutoCADu) - tedy velkou a hardwarově náročnou aplikaci, podporující patřičnou verzi DWG formátu.
PDF je výborný formát pro distribuci kancelářských dokumentů. Pro CAD data se ale naprosto nehodí. Je problém s publikováním velkých formátů, s přesností a publikováním v přesném měřítku, pro pokročilé funkce musíte kupovat drahé publikační nástroje, neobsahuje informace o objektech, nenabízí elektronický připomínkovací proces pro CAD data.
Přitom již mnoho let existuje zcela bezplatný a spolehlivý způsob předávání CAD dat z libovolné Windows aplikace - formát DWF. Ten je výrazně úspornější než PDF, umožňuje kombinovat 2D a 3D data, v prohlížeči lze s 3D daty manipulovat, u objektů výkresu jsou vidět doplňkové informace (vlastnosti), lze tisknout jedním kliknutím nebo výkres poskládat na menší formáty. Z Autodesk aplikací publikujete DWF formát přímo, z jiných aplikací pomocí DWF Writeru. Pro prohlížení a připomínkování DWF je určena aplikace Autodesk Design Review, web aplikace Freewheel, popř. ve Windows Vista lze DWFx formát prohlížet nativně (bez prohlížeče). Všechny nástroje jsou zdarma např. na stránce Download.
I pokud váš partner požaduje předání dat v PDF, zkuste mu předat oba formáty - "tady máte to vaše PDF co se moc nehodí na CAD data a přikládáme i lepší projektantský formát DWF, je úspornější, můžete v něm odměřovat, otáčet a řezat 3D objekty, můžete tisknout velké formáty i na vaší malé tiskárně a vaše připomínky k našemu projektu nám snadno můžete poslat zpět elektronicky - my si je rovnou načteme do výkresu". Uvidíte, že i jeho nakonec možnosti DWF okouzlí.
Viz též výhody DWF proti PDF. Viz technologie DWF.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vincennt vega vincennt vega | 5. dubna 2007 v 9:05

Problém je ale v tom, že spousta zákazníků není schopna si najít, stáhnout a nainstalovat prohlížeč pro dwf formát, natož aby uměli v tom prohlížeči pracovat. Radši jim to dám v pdf a přečtou to na každém pc...

2 Vladimír Michl Vladimír Michl | 5. dubna 2007 v 23:16

To je sice pravda, ale pro ten PDF také museli instalovat nějaký prohlížeč. A navíc ve Windows Vista nebo s .Net Framework (nebo na Freewheel) ani žádný prohlížeč instalovat nepotřebujete.

3 michal_sykora@lentjes.de michal_sykora@lentjes.de | 17. dubna 2007 v 11:06

Je to peo nas pouzitelne??

Myslim i v navaznosti na LEE

Gustav

4 libor libor | 3. května 2007 v 10:57

Pro výhody dwf jsem se o předávání dokumentace v tomto formátu pokoušel na projektu několika RD (většího objednatele bych neměl odvahu nutit instalovat nějaký další prohlížeč).

Ale narazil jsem na 2 problémy

1- v některých výkresech se nezobrazovala čeština (např. v jednom z 5 ačkoli to byl třeba jeden a týž blok razítka)

2-měl jsem problémy s tiskem zpráv a tabulek to dohoto formátu i přes dwf tiskárnu (je to rok, tak už nevím přesně v čem), a bylo divné jim dávat dokumentaci zčásti v pdf pro texty a zčásti v dwf pro výkresy

3-myslím, že i oni měli problémy s tiskem dokumentace udělané např. na formát A3 aby si ji mohli zmenšeně vytisknout na svoji A4 tiskárně

To u pdf vše odpadá, je to pro investory jednodušší, a kvalita detailů při prohlížení a tisku je velmi dobrá, a mám jistotu, že i významnější investor nebude muset u pc něco neznámého řešit v souvislosti se spoluprácí se mnou.

Takže jsem skončil u toho jednodušího pro investora, i když složitějšího pro mne.

Jsem jen náhodný čtenář, ale zaujalo mne to nadšení pro dwf, protože jem ho sám kdysi měl.

5 Martin Martin | 16. května 2007 v 16:04

Nemusíte žadný prohlížeč stahovat ani instalovat, vždyť je jich několik přímo webových viz. DWFit.com

PDF je možná dobré, ale asi těžko bude někdy umět to co DWF. A to předávání 3D modelů tak, že si zákazník, případně partner může celý model prohlížet a natáčet jak se mu zlíbí, dělat si vlastní průřezy modelem, případně v něm odměřovat nebo připomínkovat atd.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama