Květen 2007

3D model terénu - kdekoliv, kdykoliv

31. května 2007 v 11:58 | Vladimír Michl
Nová doplňková aplikace pro AutoCAD 2008 - Google Earth Extension - určitě potěší srdce každého projektanta. Projektům z AutoCADu, AutoCADu Architecture nebo AutoCADu Civil 3D totiž snadno přidá "světový rozměr".
Pomocí této bezplatné aplikace můžete nejen publikovat vaše výtvory do reálného terénu a map Google Earth, ale můžete dokonce mapy a terény načítat do AutoCADu. Pokud tedy například projektujete rodinný dům ve Veverské Bitýšce, vyhledáte si v Google Earth Veverskou Bitýšku, jedním klepnutím načtete do AutoCADu 3D model terénu a rastrový snímek představující výškové a terénní poměry ve Veverské Bitýšce a dům do tohoto terénu osadíte. Na závěr projektu můžete 3D model publikovat do KML souboru pro Google Earth a klientovi jej předvést i s okolím přímo v prostředí aplikace Google Earth.
Google Earth Extension si lze stáhnout z webu labs.autodesk.com.
Podrobnější popis najdete v CAD tipu 5592.

Změní Microsoft Surface i svět CAD?

30. května 2007 v 8:02 | Vladimír Michl
Microsoft Surface (www.microsoft.com/surface) je nový koncept ovládání počítačů a interakce s digitálním obsahem. Otevírá zajímavé možnosti i v oblasti multimédií a grafických návrhů, včetně oblasti CAD.
Výrobci CAD aplikací stále hledají cesty ke zjednodušení uživatelského rozhraní. To je totiž významnou bariérou pro začínající uživatele a brání tak rychlé implementaci CAD aplikací, zejména 3D aplikací. Dokonce první koncepty programu Autodesk Inventor koketovaly s možností ovládání zcela jen formou "myších příkazů" v okně modelu (bez roletových menu a stálých nástrojových panelů). Pak sice zvítězil tradičnější přístup, ale hledání rozhraní s jednoduchým ovládáním pokračuje.
Autodesk již nějakou dobu zkouší rozhraní "Touch Wall" (Perspective Pixel), které umožňuje pomocí gest a velkoplošné dotykové obrazovky přímo ovládat 3D CAD aplikace. Prohlédněte si krátké video s touto technologií při práci s produkty Autodesk Alias.
Dnes další velký hráč na poli software - Microsoft - přichází s konceptem Surface. Zdá se že ježdění prsty po skle pro řadu z nás v budoucnu opravdu nahradí myš a možná i klávesnici - a konzervativní projektanti se konečně zase budou moci vrátit k prknu (tedy spíš stolečku)...

64-bitový AutoCAD

8. května 2007 v 21:35 | Vladimír Michl
S rostoucím objemem CAD dat přestávají stačit paměťové limity 32bitových operačních systémů. V těchto situacích pomůže přechod na 64bitové verze Windows.
Řada CAD aplikací Autodesku podporuje 64-bitové verze Windows, tedy Windows XP x64 nebo Windows Vista 64-bit. V tomto operačním systému mají i 32-bitové aplikace přístup k 4GB RAM, tedy typicky 2x více než v "klasických" Windows (pomineme-li speciální režim /3GB).
AutoCAD 2008 a některé další nové verze Autodesk aplikací ale existují i v nativní 64bitové verzi. Tyto verze pak mohou přistupovat k prakticky neomezené velikosti RAM a pracovat tak efektivně (na dostatečně vybavené stanici) i s dříve nemyslitelnými objemy CAD dat.
Přehled CAD aplikací kompatibilní s WinXP x64 a Vista 64-bit najdete v tabulce Kompatibilita aplikací Autodesk s 64-bitovými Windows.

Inventor LT - dietní verze nejprodávanějšího MCAD modeláře

2. května 2007 v 9:05 | Vladimír Michl
Nakonec se to asi dalo čekat - vzhledem k úspěchům AutoCADu LT (jak v přímém obchodu, tak ve výchově uživatelů plného AutoCADu) se Autodesk určitě zabýval i myšlenkami na podobně koncipovanou "LT" verzi své vlajkové aplikace v oblasti strojírenství, Inventoru.
Inventor LT nyní přichází. Zatím byla uvolněna tzv. "technology preview" verze Inventoru LT. Ta je dokonce zdarma, ale její dostupnost je omezena jen na některé anglicky mluvící země. Komerční verze Inventoru LT má být v cenové hladině AutoCADu LT nebo nižší.
Principy omezení, které má Inventor LT proti plné verzi Inventor Suite, jsou podobné AutoCADu LT - tedy omezení programování a vypuštění některých pokročilejších funkcí. Inventor LT tak především nenabízí práci se sestavami, modul plech ani knihovnu normalizovaných součástí. Zbývá však řada funkcí, které Inventor LT pasují na výkonný parametrický 3D modelář součástí, nástroj pro tvorbu výkresové dokumentace, vizualizační nástroj a konvertor souborových CAD formátů. To vše na standardní, ověřené technologii a na standardních souborových formátech.