Červenec 2007

Miliarda Windows

30. července 2007 v 17:05 | Vladimír Michl
Když se nějaký software používá po světě v tisíci kopiích, je to dost. Když se nějaký software používá v milionu kopiích, je to fenomenální úspěch a jen málo světových producentů komerčního software se takovým číslem může pochlubit. Pokud je však nějaký software (navíc komerční) na miliardě počítačů, může za tím být už jen jediné jméno - Microsoft.
Microsoft oznámil, že do konce tohoto fiskálního roku má být po světě instalována již jedna miliarda kopií operačního systému Windows.
Zároveň Microsoft ohlásil, že za první půlrok prodeje bylo prodáno 60 milionů licencí nových Windows Vista. Analytici a ekonomové mohou spekulovat, zda je to hodně nebo málo, zda se očekával rychlejší prodej nebo pomalejší. Jako uživatelé si můžeme být jisti jedním - dříve či později bude velká část z oné miliardy patřit právě Windows Vista. Není to otázka technologií, procesorů, pamětí či driverů, není to otázka aplikačních programů, není to otázka podnikových aplikací. To vše se přizpůsobí. Je to jen otázka času.

Hezky všichni podle šablony...

11. července 2007 v 9:09 | Vladimír Michl
Možná to znáte - kreslíte nový výkres, takže si vytvoříte několik hladin, nastavíte obvyklé styly písma a kótování, nakreslíte co potřebujete, připravíte rozvržení pro daný tiskový formát, vložíte rámeček a firemní rohové razítko, nastavíte parametry pro váš plotr a výkres vytisknete nebo opublikujete do DWF. Poznáváte se?
Fuj. Je až z podivem, kolik firem ještě toleruje tento zcela neefektivní a komplikující způsob práce. A neplatí to zdaleka jen pro DWG výkresy AutoCADu. Kolik obchodní korespondence, tabulek a prezentací začíná prostým spuštěním prázdného okna Wordu, Excelu či PowerPointu.
Přitom existuje jednoduchý a vyzkoušený koncept, který nejen odstraní zbytečně se opakující práci, ale především pomůže standardizovat firemní vzhled a styl dokumentů - šablony.
Každá rozumná firemní aplikace (AutoCAD, Inventor či Revit nevyjímaje) podporuje práci se šablonami, popř. lze za šablonu prohlásit jakýkoliv předpřipravený dokument (výkres). V této šabloně již můžete mít připraveny obvyklé styly, záhlaví, rámečky, hladiny, rozvržení, razítka, podpisy, tiskárny, makra, apod. V případě AutoCADu je použití firemní šablony (či více šablon pro různé typy výkresů) ve formátu DWT prakticky nutností, aby bylo možné udržet firemní standardy pojmenování hladin, stylů písma, kótovacích stylů. Aby výkresy měly jednotný rámeček a firemní rohové razítko (ne razítko, které zrovna Franta našel někde na svém disku). Aby všichni tiskli se stejnými parametry a výkresy jedné zakázky neměly odlišné barvy či tloušťky čar. Aby Franta mohl snadno upravit výkres zděděný po Pepíkovi a aby Franta s Pepíkem mohli snadno upravovat výkresy od subdodavetelů (i jim dejte své firemní šablony). Aby standardní prvky jako nadpisy, legendy, severka, právní prohlášení a podobné již byly předpřipravené pro umístění do kresby.
Vytvoření firemních šablon a standardů není komplikované. Komplikovanější je vynucení jejich používání.

2000 AIP - AutoCAD či PAFEC PC-DOGS ?

7. července 2007 v 16:55 | Vladimír Michl
K popularitě a celkem rychlému nástupu CAD aplikací v našich zemích přispěla nemalou měrou tehdejší, ještě socialistická, těsně předrevoluční akce "2000 AIP" (rozkódováno: 2000 pracovišť pro automatizaci inženýrských prací). Ta umožnila podnikům (některým - s dobrými konexemi) pořídit si grafické PC stanice (francouzská Elan či anglická PC s procesorem Intel 286 a na dnešní dobu komickými parametry) s legálním software - operačním systémem MS-DOS a CAD programem AutoCAD nebo PC-DOGS.
Volba AutoCADu byla jasná - ten byl už tehdy, stejně jako dnes, nejpopulárnější PC CAD aplikací. PC-DOGS britské firmy PAFEC (čteno jako "payfec") ale rychle upadl v zapomnění. PAFEC se přitom ještě v roce 1989 označoval jako "největší evropský nezávislý softwarehouse". Tato firma přicházející z oblasti FEM produkovala kromě FEM aplikací i GIS software, software pro vektorizaci rastrů a s řadou DOGS pro Sparcstation a PC pak i obecný CAD software. Každopádně PC-DOGS díru do světa neudělal ani s pomocí 2000 AIP a podniky, které si tehdy vybraly papírově výkonnější PC-DOGS, se rychle vracely ke CADu od Autodesku nebo přecházely na tehdy ještě často používané unixové CADy.
Viz též historie AutoCADu (PDF)