Srpen 2007

Máte své firemní licence pod kontrolou?

26. srpna 2007 v 20:50 | Vladimír Michl
Systémy pro správu softwarových licencí postavené na plovoucím licencování produktů jsou používány ve většině firem, které využívají multilicence. Nabízejí vysokou flexibilitu ve sdílení licencí uživateli po celé firmě i jejích pobočkách.
Jako uživatel takto licencovaného software ale také potřebujete sledovat návratnost vaší licenční investice. Potřebujete vědět, že čerpání vašich stávajících licencí se již blíží kapacitnímu omezení, nebo zda naopak některé licence neleží nevyužívané. A v situaci, kdy jediná softwarová licence má hodnotu statisíců korun, je informace o jejím plném využívání či nevyužívání pro vaši firmu otázkou za mnoho peněz.
Plovoucí síťové licence (NLM, FlexLM) jsou častým řešením i pro CAD a GIS produkty Autodesku. Pro sledování čerpání síťových licencí lze využít aplikaci License Statistics firmy X-Formation. Tento nástroj nainstalujete na jedno z PC ve vaší firemní síti a prostřednictvím web prohlížeče pak můžete jednoduše přistupovat na podrobné statistické výstupy a grafy. Ty ukazují průběh čerpání síťových licencí jednotlivých aplikací v čase a po jednotlivých uživatelích či skupinách (odděleních, pobočkách). Lze sledovat i výpůjčky licencí, trendy, špičky, omezení a kritické body. Můžete tak lépe plánovat investice do software a jeho přidělování jednotlivým oddělením firmy. License Statistics podporuje aplikace Autodesk, Citrix, IBM, ESRI, Intergraph, PTC, Rasterex, Solidworks, UGS a dalších.
Další informace, ukázky a trial verze viz License Statistics

Budweiser verze 2008

7. srpna 2007 v 19:41 | Vladimír Michl
Nečekejte pojednání o chladivém moku z Budějovic. "Budweiser" je název testovacího DWG výkresu používaného pro ověřování kompatibility CAD aplikací s DWG formátem AutoCADu.
Řada výrobců CAD software, především tzv. AutoCAD-klonů, totiž tvrdí, že jejich aplikace umí číst a zapisovat výkresy ve formátu DWG (formát firmy Autodesk). Skutečnost je však taková, že řadu výkresů z AutoCADu takové aplikace neotevřou, nebo otevřou a načtou s chybami či neúplně. V případě zápisu DWG souborů je situace ještě svízelnější - žádná non-Autodesk aplikace totiž nevytváří pravý DWG formát Autodesku. Škála jejich "úspěšnosti" zápisu sahá od paskvilů, které mají s formátem DWG společnou jen příponu, až po úspěšnější pokusy, které vytvoří vizuálně podobný DWG výkres, ale se strukturálními chybami, které se projeví až později při jeho zpracování v AutoCADu. Pokud potřebujete vytvářet pravé, nikoliv podvržené soubory DWG, spoléhejte raději na CAD nástroje Autodesku.
Budweiser benchmark je nyní k dispozici v nové verzi obsahující objekty z AutoCADu 2008. Soubor BUDWEISER2008.DWG a další informace najdete na stránce Xanadu-Budweiser.
Viz též starší příspěvek - Budweiser - yeaaaahh