Září 2007

Sjednocující kroky u Autodesku

18. září 2007 v 9:59 | Vladimír Michl
Aktuální číslo bulletinu upFront.eZine informuje o plánech Autodesku na větší sjednocení jeho aplikací. Sblížit by se měla jak uživatelská rozhraní, tak souborové formáty.
"Velký plán sjednocení" proběhl u Autodesku už jednou, v osmdesátých letech, kdy se sjednocovaly formáty a uživatelská rozhraní AutoCADů na různých platformách (víte, že DWG soubory z počítačů s CPU Intel a Motorola nebyly kompatibilní?). Tehdy ale byl Autodesk firmou jednoho produktu - AutoCADu. Dnes ovšem nabízí Autodesk celkem 76(!) různých aplikací.
Přitom řada z těcho produktů zasahuje společné obory, takže jejich lepší sjednocení je určitě potřebné a přínosné pro uživatele. Příkladem jsou architektonické vizualizace (Revit + 3ds max), elektromechanické konstrukce (Inventor Pro + AutoCAD Electrical) nebo potrubařina (Inventor Pro + AutoCAD P&ID + AutoCAD Civil 3D + 3D Plant Piping + 3ds max + Navisworks).
V budoucnosti tedy zřejmě můžeme očekávat změny v uživatelských prostředích a lepší přenosy dat mezi aplikacemi Autodesku.

Kolik stojí AutoCAD?

3. září 2007 v 21:44 | Vladimír Michl
Tato jednoduchá otázka kupodivu nemá zcela jednoduchou odpověď.
Pro některé uživatele je synonymem "AutoCADu" program AutoCAD LT, tedy zjednodušená a omezená verze AutoCADu. Ti pak mohou očekávat cenovou hladinu zhruba 30.000,-Kč (bez DPH) za novou licenci a upgrade za cca 11.000,-Kč.
Standardní verze AutoCADu se pohybují kolem 125.000,-Kč za samostatnou novou licenci. Plovoucí síťová licence (NLM) je o něco dražší. Za velmi podobnou (resp. stejnou) cenu, ale můžete mít i lepší AutoCAD - profesní verzi pro strojírenství, stavebnictví, liniové stavby, mapování či elektroprojekci. Tyto AutoCADy (Mechanical, Architecture, Civil 3D, Map 3D, Electrical) obsahují kompletní funkčnost holého AutoCADu a navíc funkce a knihovny specifické pro daný obor. I tyto tzv. vertikální AutoCADy jsou přitom v české verzi (kromě Electrical).
O ceně upgrade AutoCADu nemá v dnešní době smysl uvažovat. Místo upgrade je totiž výhodnější využívat tzv. Subscription. Tento program předplatného zajišťuje za pravidelnou roční platbu přístup k aktuálním verzím, dolpňkovým modulům a dalším službám, to vše za cenu nižší než je cena upgrade. Přesvědčete se sami pomocí online kalkulačky subscription.
Tato zdánlivě jednoduchá cenová struktura je ale komplikována různými možnostmi křížových upgrade z AutoCADu a AutoCADu LT na profesní aplikace Autodesku, zvýhodněné sady licencí, změny jazyka, atd. S AutoCADem bývá často také pořizována některá z nadstavbových aplikací, školení či jiné doprovodné CAD služby. Proto nespoléhejte jen na přehledy cen (jako např. CAD eShop), ale kontaktujte obchodníky zvoleného autorizovaného dealera Autodesku, např. Xanadu.