Listopad 2007

Každý může vyvíjet aplikace pro AutoCAD

21. listopadu 2007 v 9:21 | Vladimír Michl
... a nejen pro AutoCAD, ale i pro Inventor, Revit a další Autodesk aplikace.
K popularitě a rozšíření CAD aplikací firmy Autodesk velkou měrou přispěla i otevřenost k nadstavbovým programům. Každá větší aplikace Autodesku je dodávána s otevřeným rozsáhlým API rozhraním, pomocí něhož lze do dané aplikace přidávat vlastní funkce naprogramované ve standardních programovacích jazycích. Každá taková CAD aplikace je tedy zároveň vývojářskou platformou pro tvorbu menších i větších CAD nadstaveb.
Zatímco u AutoCADu byl původním primárním programovacím jazykem AutoLISP a později přibyly jazyk C (ADS), C++ (ARX), VBA/ActiveX a .NET rozhraní, u dalších aplikací Autodesku je nyní primárním rozhraním .NET. Volba konkrétního programovacího jazyka je tedy na vás a můžete si vybrat Visual Basic, C++, C#, F# či další jazyky podporované na platformě Microsoft .NET.
Začít programovat můžete hned - není třeba ani kupovat žádné nástroje či příručky. "Express" verze vývojového prostředí Microsoft Visual Studio jsou k dispozici zdarma a Microsoft nyní právě uvolnil novou verzi Visual Studio 2008 Express Edition. Potřebné API knihovny jsou standardní součástí všech podporovaných aplikací Autodesku (včetně ukázkových příkladů). A úplné základy programování AutoCADu či Inventoru můžete získat na portálu CAD Fórum v sekci Výuka.
Vyvíjet CAD aplikace k produktům Autodesk může opravdu každý.

565 příkazů AutoCADu a něco navíc

7. listopadu 2007 v 11:41 | Vladimír Michl
Víte, že aktuální verze AutoCADu - AutoCAD 2008 - obsahuje 565 různých příkazů? A to nejsou započítány další desítky příkazů nástrojů Express Tools ani starší příkazy, které již nejsou podporovány a jen přesměrovávají na novou funkčnost.
Začínající uživatelé AutoCADu mohou mít z tohoto množství respekt, ale není potřeba se obávat. Prakticky přijdou do styku jen s několika nejdůležitějšími příkazy - a ty navíc spouštějí z ikonek nástrojových panelů a palet, nikoliv zadáváním názvu příkazu z klávesnice. Pokud ale přesto patříte k těm, kteří chtějí názvy příkazů znát, nebo znáte anglické verze příkazů a zajímají vás jejich české ekvivalenty, určitě si projděte nový interaktivní slovník všech příkazů AutoCADu, který byl spuštěn na portálu CADforum.cz.